Przejdź do treści

Jaki pakiet Office wybrać przy zakupie nowego komputera?

Ostatnio często spotykam się z takim pytaniem. Wiele zamieszania wprowadza podobieństwo nazw Office z Office365. Dlatego warto wyjaśnić te pojęcia.

Czym jest MS Office, a czym Office365?

MS Office to oprogramowanie biurowe zawierające w sobie miedzy innym takie aplikacje jak Word, Excel, PowerPoint i Outlook .

Office365 to usługa polegająca na udostępnieniu przez firmę Microsoft swoich serwerów do obsługi poczty, kalendarza i witryn firmowych, rozszerzona w niektórych pakietach o możliwość ściągnięcia i zainstalowania programów biurowych wchodzących w skład MS Office.

Tabela przedstawia różnice pomiędzy MS Office i Office 365.

MS Office Office365
Co to jest? MS Office to oprogramowanie biurowe zawierające w sobie miedzy innym takie aplikacje jak Word, Excel, PowerPoint i Outlook . Office365 to usługa polegająca na udostępnieniu przez firmę Microsoft swoich serwerów do obsługi poczty, kalendarza i witryn firmowych rozszerzona w niektórych pakietach o możliwość ściągnięcia i zainstalowania programów biurowych wchodzących w sklad MS Office.
Cena około 750 zł netto za jeden komputer. Licencja nigdy nie wygasa. 8,80 € (czyli około 37 zł netto) miesięcznie za jednego użytkownika z możliwością zainstalowania przez niego pakietu na 5 używanych przez niego komputerach.
Aktualizacja Zakupione oprogramowanie nie podlega aktualizacji. Do tej pory nowe wersje wypuszczane były średnio co 3 lata, a ostatnia w 2013 roku. Więc aktualność pakietu zależeć będzie od daty jego zakupu. Często spotykam się jeszcze z komputerami pracujacymi na pakiecie Office2007 – uzytkownicy wykonują przy jego pomocy wszystko, czego potrzebują. W momencie wypuszczania nowej wersji automatycznie zyskujemy możliwość jego wykorzystania.
Zakup Konieczność wpłacenia całej kwoty na raz Płatność rozłożona w czasie. Jeżeli klient decyduje się na rezygnację z programu, nie musi dłużej płacić za jego wykorzystywanie.

Inna opcja to zakup dużo tańszego pakietu Office365 za cenę 3,80 € miesięcznie. Za ta cenę możemy korzystać z programów Word, Excel, PowerPoint i OneNote online, czyli z wykorzystaniem przeglądarki internetowej. Takie aplikacje sprawdzą się przy pisaniu prostych pism i robieniu obliczeń. Jednak trzeba wiedzieć, że mają spore ograniczenia.

Którą wersję wybrać? To zależy od strategi firmy.

Z jednej strony mamy Office za który płacimy 750 zł netto jednorazowo, ale musimy się liczyć z tym, że za jakiś czas może  stać się nieaktualny. Z drugiej mamy zawsze aktualne oprogramowanie za 444 zł netto rocznie.