Bezpieczny laptop
” Mój laptop został zatrzymany do kontroli na lotnisku i zwrócony po kilku godzinach. Czy oni odczytali moje dane ?!?..”
Pewna osoba podróżowała samolotem z laptopem, który był zabezpieczony za pomocą hasła. Ale hasło założone na system Windows nie daje pełnej ochrony danych.
Po pierwsze: hasło można zmienić.. Osoba z odpowiednimi oprogramowaniem na pendrivie lub płycie CD, mająca fizyczny dostęp do komputera, może w ciągu kilku minut zmienić hasło. W tym przypadku naszego Klienta, zapewne nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją, ponieważ hasło pozostało niezmienione.
Po drugie: możliwość to wykręcenia dysku twardego z laptopa i podłączenie go do innego komputera. W większości laptopów można tego dokonać odkręcając kilka śrubek. To powoduje, że z łatwością można odczytać wszystkie pliki, które znajdują się na komputerze.
Po trzecie: odpalenie innego systemu operacyjnego z pendriva i płyty CD, a potem podłączenie jakiegoś zewnętrznego dysku i skopiowanie na niego zawartości komputera.
Jak się skutecznie bronić?
Jedyną pewną metodą jest szyfrowanie.
Można szyfrować pojedyńcze pliki, wybrane części dysku albo cały system operacyjny.
Oczywiście istnieje możliwość, że odpowiednio bogate instytucje będą w stanie wykorzystać taką ilość komputerów, która sprawdzi wszystkie możliwe hasła i znajdzie to prawidłowe. Ale nie będzie to proces łatwy i szybki, szczególnie, jeżeli zadbamy o odpowiednią długość i stopień skomplikowania hasła.
Należy pamiętać, że dane zostają zaszyfrowane na stałe. W przypadku utraty hasła nie będzie możliwości ich odtworzenia. Dlatego konieczne jest wykonywanie kopii zapasowych własnych plików.
Pewną ochroną może być założenie hasła na BIOS i wyłączenie możliwości wyboru urządzenia, z którego uruchamia się system. Nie jest to jednak rozwiązanie w 100% bezpieczne. Natomiast może utrudnić dostęp ciekawskim.