W środę 3 lutego aktualizacja do najnowszej wersji systemu otrzymała status „zalecanej” zamiast „opcjonalnej”, jak do tej pory. Co oznacza to dla użytkowników wcześniejszych wersji Windows?
Microsoft od publicznego udostępnienia w lipcu 2015 roku swojego najnowszego produktu w wersji 10, postawił sobie za główny cel zachęcenie obecnych klientów do migracji i porzucenia starszych wydań na rzecz najnowszego. Stąd możliwość aktualizacji systemów Windows 7 oraz 8.1 jest dostępna za darmo przez kilka najbliższych miesięcy (do lipca 2016). Migracja w takim przypadku odbywa się za zgodą użytkownika, który do tej pory miał kontrolę zarówno nad możliwością pobrania agenta wyświetlającego powiadomienie o możliwej aktualizacji systemu po jego uprzednim pobraniu, jak i instalacją przy zachowaniu wszystkich danych.
Firma z Redmond zapowiadała od jakiegoś czasu przekształcenie aktualizacji zawierającej wspomnianego agenta Windows 10 z „opcjonalnej” na „zalecaną”. Teraz, gdy słowa te stały się rzeczywistością, usługa Update z włączonymi aktualizacjami automatycznymi (domyślne ustawienie) będzie pobierała prawie 3 GB plików instalacyjnych bez wcześniejszego powiadomienia użytkownika. Jest to szczególnie istotna informacja dla osób korzystających z limitowanego dostępu do sieci (zużycie pakietu szybko wzrośnie, generując dodatkowe koszty), a także firm ze słabym łączem (poniżej 1Mbps na osobę – wówczas łatwo może dojść do wysycenia łącza i uciążliwej przerwy w dostępie do sieci).
Jak zapobiec takiej aktualizacji?
W znacznej większości przypadków aktualizacje są ustawione do automatycznego pobierania, a to oznacza, że agent pobierający nowy system Microsoftu jest już zainstalowany na komputerze. Można się go jednak łatwo pozbyć, oszczędzając zużycie danych pakietowych oraz pamięci RAM.
Na początku należy wyłączyć wszystkie zbędne aplikacje oraz zapisać otwarte dokumenty.
Operację należy wykonywać posiadając uprawnienia administratora lokalnego. Przejdźmy do usługi Update przez Start i wpisując polecenie „wuapp”.
W otwartym oknie należy wybrać „Wyświetl historię aktualizacji”.
Przejdźmy dalej do „Zainstalowane aktualizacje”, aby zarządzać zainstalowanymi poprawkami.
W pasku wyszukiwania znajdującym się w rogu okna wpisz „KB3035583”. To numer aktualizacji zawierającej agenta Windows 10 update.
Po chwili oczekiwania, pożądana pozycja powinna pokazać się na liście. Kliknijmy na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz „Odinstaluj”.
Uwaga! Jeżeli system nie może znaleźć wskazanej pozycji, oznacza to, że KB3035583 nie trafiło jeszcze na ten system. Przechodząc niżej, można zapobiec jego instalacji w przyszłości.
Po pomyślnej deinstalacji konieczne będzie ponowne uruchomienie.
Zablokowanie ponownej instalacji agenta Windows 10 update
Po restarcie systemu, przejdźmy ponownie do usługi Update wpisując „wuapp” w menu Start.
W otwartym oknie powinna pojawić się „1 zalecana aktualizacja”. Jeżeli takiej pozycji brakuje, należy kliknąć „Wyszukaj aktualizacje” i poczekać chwilę.
Po upewnieniu się cd. numeru (KB3035583) możemy ukryć tę aktualizację uprzednio klikając na niej prawym przyciskiem myszy.
Gotowe. Uporczywa aktualizacja do Windows 10 nie będzie więcej przeszkadzać w korzystaniu z systemu.
Uwaga! W niektórych przypadkach konieczna jest również analogiczna deinstalacja aktualizacji o numerze KB3046480.