Przejdź do treści

Jaki kupić komputer – praktyczne porady

Chcesz kupić komputer. Przeczytaj

klawiaturaDobrze wybrany komputer zapewnia komfortową pracę w firmie, a jednocześnie nie musi nadmiernie obciążać budżetu.
W naszej pracy często doradzamy klientom w doborze odpowiedniego sprzętu informatycznego do biura.

Przedsiębiorca zapytany, jaki komputer chce zakupić do swojej firmy, zazwyczaj odpowiada: szybki.
Wtedy zadajemy kolejne pytanie:

Do czego ten komputer ma służyć?”.

Z doświadczenia wiemy, że sklepy komputerowe poproszone o ofertę, przesyłają długą specyfikację parametrów technicznych, w większości niezrozumiałą dla zwykłego człowieka. Często proponowane są komputery z bardzo szybkim, ale drogim procesorem, z kartą graficzną, której możliwości prawdopodobnie nigdy nie zostaną wykorzystane.

Jeśli praca w biurze polega na przygotowywaniu dokumentów lub pozyskiwaniu informacji z internetu, to ten super sprzęt będzie przysłowiową “armatą na muchy”. I to taką, za którą trzeba było słono zapłacić.

Na co zwrócić uwagę kupując nowy komputer? Co wybrać, aby praca była wystarczająco szybka i komfortowa?

Obecnie (październik 2014) proponujemy naszym klientom komputery z następującymi parametrami:

procesor klasy i3, który sprawdzi sie w większości zastosowań. Prędkość możesz sprawdzić tutaj . ( parametr określający prędkość to “Passmark CPU Mark” )

pamięć RAM zazwyczaj spotykamy konfigurację zawierającą 2,4,6 lub 8 GB. Według dokumentacji 2 GB to wartość minimalna do komfortowej pracy , ale dobrze jest mieć mieć 4GB RAM-u. Zwiększanie ilości pamięci powyżej 4 GB nie przynosi już widocznej poprawy komfortu pracy

dysk twardy – właściwie każdy z proponowanych komputerów ma w tej chwili co najmniej pojemność 500 GB. Spokojnie wystarczy to do pracy biurowej.

obudowa – często obok komputerów klasycznych pojawiają się komputery w obudowach SFF (small form factor) które przypominają małe pudełeczka i świetnie nadają się na podstawkę pod monitor. Mogą stać pod biurkiem, ale są mniej stabilne w pionie od wersji klasycznej. Istnieje ryzyko przewrócenia. Napęd optyczny ustawiony  w pionie może nastręczać problemów podczas wkładania i wyjmowania płyt CD/DVD. Kompaktowe komputery nie pozwalają na rozbudowę podzespołów

system operacyjny – zwróć uwagę, czy komputer posiada wbudowany system operacyjny. Najnowszy system Microsoftu to Windows 8.1

gwarancja – dostępne są dwie wersje gwarancji. Standardowa, w której oddajesz komputer do serwisu na 14dni lub realizowana na miejscu u klienta tzw NBD (w momencie zgłaszania awarii dokonywana jest wstępna analiza problemu,następnego dnia  przyjeżdża na miejsce technik z częściami zapasowymi i dokonuje wymiany). Należy zwrócić  uwagę na czas gwarancji.

 

Na koniec  jeszcze mysz, klawiatura, monitor i oczywiście niezbędne oprogramowanie. I gotowe !