Przejdź do treści

Jak zabezpieczyć firmę przed awarią internetu.

Jak zabezpieczyć firmę przed awarią internetu.

Parafrazując słowa poety powiemy: Kabel do internetu

“Szlachetny internecie nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz”.

 

Stosowane technologie są teraz na tyle niezawodne, że rzadko spotykamy się z awariami łącza internetowego. Natomiast, kiedy taka awaria nastąpi to często trwa dość długo – nawet kilka godzin.
Tymczasem dla wielu firm dostęp do internetu to być albo nie być.
Internet to:

  • – wyszukiwanie informacji
  • – kontakt z klientami
  • – dostęp do danych znajdujących się w sieci lokalnej

Pomyśl, jakie koszty ponosi firma, której pracownicy siedzą bezczynnie, ponieważ nie mają możliwości pracy?

Czy zwiększać prędkość łącza?

Często w rozmowach z przedsiębiorcami pojawia się temat zwiększenia prędkości łącza internetowego. W chwili obecnej nie jest to duży koszt.. Nasza alternatywa to inwestycja w dwa wolniejsze łącza, zamiast w jedno megaszybkie. Stosując odpowiedni router, posiadający opcję równoważenia połączenia, uzyskamy większą szybkość w wyniku pobierania danych dwoma łączami jednocześnie zamiast jednym.

Dodatkową korzyścią wynikającą z takiej konfiguracji jest fakt, że w przypadku awarii jednego łącza cały ruch zostanie skierowany przez drugie. Internet będzie działał wolniej, ale dostęp do sieci będzie zachowany.

Co zrobić, jeżeli nie można uzyskać alternatywnego dostępu do internetu “po kablu”?

Czasami zdarza się że w danej lokalizacji nie ma dwóch operatorów świadczących usługi dostępu do internetu, lub świadczone przez nich usługi realizowane są na tych samych kablach (tej samej infrastrukturze). W takim przypadku przychodzą nam z pomocą operatorzy sieci komórkowej. Mobilny internet jest coraz powszechniejszy i coraz szybszy.
Aby korzystać z niego musimy wyposażyć nasz router w modem USB taki sam, jaki jest wykorzystywany do łączenia np. laptopów z siecią mobilną.

Kupując kartę SIM mamy do wyboru abonament lub system PrePaid ( tu najpierw wpłacamy jakąś kwotę, a później mamy określoną ilość danych do wykorzystania). Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że karty PrePaid mają swój okres ważności. Trzeba o tym pamiętać, aby w krytycznej sytuacji nie okazało się, że brakuje nam transferu na karcie.

Łącza mobilne mają określony limit transferu danych, więc wykorzystywanie ich na równi z łączami tradycyjnymi może szybko ten zasób wyczerpać. W takiej sytuacji warto zastosować konfigurację routera z drugim łączem jako zapasowym, uruchamianym automatycznie w przypadku awarii łącza podstawowego.