Przejdź do treści

Jeśli nie serwer – to co?

Jeśli nie serwer – to co?

Jak właściciel małej firmy może zapewnić swoim pracownikom komfortową wymianę danych bez ponoszenia znaczących kosztów.

Serwer w firmie

Serwer z oprogramowaniem i opłatą za jego konfigurację to często konkretny wydatek, nie zawsze możliwy do zrealizowania.

W takim momencie mogą pomóc sprzętowe serwery plików czyli tzw NAS -y.

Sprzętowy serwer plików to zazwyczaj pudełko, do którego wkładane są dyski twarde o pojemności zależnej od  ilości miejsca, które jest potrzebne na dane.

Często stosowana jest konfiguracja z dwoma dyskami twardymi pracującymi w systemie automatycznej duplikacji (RAID). Jest to droższe rozwiązanie od pojedynczego dysku, ale o wiele bardziej bezpieczne – dane są chronione, nawet w przypadku awarii jednego z dysków.

Urządzenie ma  oprogramowanie, które pozwala wykonać konfigurację dostosowaną do potrzeb użytkownika za pomocą przeglądarki internetowej. Konfiguracja zwykle ogranicza się do założenia kont  użytkownikom, nadania im haseł i przydzielenia uprawnień do poszczególnych zasobów. Teraz wystarczy NAS podłączyć do sieci i już…. można zaczynać pracę z nim.

Dodatkowe funkcje NAS – ów :

  • – niektóre umozliwiają łatwe podłączenie do drukarek, które znajdują się w firmie.
  • – możliwość podłączenia do urządzenia przez sieć bezprzewodową (  po skonfigurowaniu sieci WiFi ).
  • – przydatną funkcją jest możliwość podłączenia poprzez USB  zewnętrznego dysku twardego. ( pozwala to łatwo wykonywać  kopie zapasowe wszystkich danych ).
  • – dysk sieciowy podłączony do internetu daje dostęp do przechowywanych na nim plików  z dowolnego miejsca przy wykorzystaniu np. protokołu FTP.