Przejdź do treści

Ergonomia pracy

Zadbaj o zdrowie czyli ergonomia w pracy.

Skarżysz się na zmęczone oczy? Bolą Cię plecy, szyja, nadgarstki, głowa? Znasz to uczucie? W/g badań, które przeprowadziła firma Microsoft aż 91% pracowników biurowych odczuwa dolegliwości podczas pracy przy komputerze.

Praca biurowa jest wykonywana zazwyczaj w wymuszonej pozycji, obciążającej stawy i kręgosłup, przez co sprzyja dolegliwościom ze strony układu ruchu. To główna przyczyna przeciążeń układu kostno-szkieletowego, skąd już prosta droga do poważnych  zwyrodnień. Dlatego tak ważna jest troska o ergonomiczne stanowisko pracy.

Warto zwrócić uwagę na najprostsze czynniki:

  • 1. Klawiatura i mysz komputerowa

Najlepsze są  te o ergonomicznym kształcie, choć mogą być droższe od tradycyjnych. Warto zapoznać się z ofertą firm Logitech i Microsoft. Obie firmy produkują klawiatury o falistej kontrukcji, z zakrzywionymi rzędami klawiszy ( naturalnie dopasowanymi do układu palców), z podpórkami pod nadgarstki.
Preferencje odnośnie myszki są indywidualne – warto poprzymierzać kilka modeli i wybrać najwygodniejszy.

  • 2. Monitor
  • a) umieszczenie

Najlepiej bokiem do okna, aby uniknąć odbić światła. Na wprost użytkownika, z górną krawędzią na poziomie jego oczu lub trochę poniżej. Na neutralnym, stonowanym tle.

  • b) ustawienia

Dobrze dobrany kontrast, jasność, rozdzielczość typowa dla wyświetlacza

  • c) wielkość monitora

Kupno dużego 27-30 calowego ekranu niekoniecznie poprawi komfort pracy. Duża rozdzielczość może sprawić, że nieskalowalne czcionki będą bardzo małe, wręcz trudno czytelne. Lepszym rozwiązaniem do wyświetlania dużej ilości informacji będzie zakup drugiego monitora, co jest coraz częściej chwalone przez klientów. Trzeba wspomnieć, że do korzystania z 2 monitorów konieczna jest odpowiednia karta graficzna.

  • 3. Krzesło biurowe, fotel

fotel biurowy itkomKrzesło powinno być dostosowane do wysokości i budowy ciała użytkownika. Niezbędne minimum to regulacja wysokości siedzenia, podłokietniki, regulacja kąta nachylenia i wysokości oparcia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest mechanizm synchroniczny umożliwiający płynne odchylanie oparcia i regulację siły jego nacisku. Warto, żeby oparcie było odpowiednio wygięte na poziomie lędźwi. Ważnym elementem idealnego krzesła może być również zagłówek i regulowana wysokość podłokietników.